Kontakt z nami

Kancelaria Patrimonium

ul. Elektoralna 17/17
00-137 Warszawa

tel.: 22 826 82 59
tel./faks: 22 827 76 89

e-mail: kancelaria@patrimonium.com.pl

Kontakt i mapa dojazdu
1 lutego 2008

ISBN – nowe, stare, wątpliwe

Od 1 stycznia zmieniły się zasady oznaczania publikacji numerami ISBN – zamiast dziesięciu cyfr stosowane są oznaczenia trzynastocyfrowe poprzez dodanie prefiksu 978 (znak kontrolny został przeliczony ponownie według algorytmu numeracji Bookland/ISBN). W 2006 roku książki były oznaczone numerami w dwóch formatach. Na książkach wydanych po 1 stycznia tego roku można drukować już tylko numery mające trzynaście cyfr.

Dziesięciocyfrowe cyfrowe numery ISBN, które wydawca otrzymał wcześniej i których nie nadał jeszcze wydawanym przez siebie publikacjom, mogą być nadal używane do czasu ich wyczerpania. Należy jednak dokonać ich przeliczenia na nową formę ze względu na zmianę ostatniej cyfry, będącej znakiem kontrolnym. Dodanie prefiksu 978 do używanego wcześniej dziesięciocyfrowego numeru nie tworzy nowego numeru, nie wolno więc go nadawać.


W związku ze zmianami rodzi się wiele pytań. Co zrobić z książkami już wydanymi, mającymi tylko stary numer? W takiej sytuacji, dla własnego bezpieczeństwa, wydawca powinien na tak wydane już książki wykonać naklejkę zawierającą nowy numer i kod kreskowy, nigdy bowiem nie wiadomo, jak na brak nowego numeru zareagują urzędy, w tym skarbowe, pamiętajmy bowiem, że stosowanie zerowej stawki VAT na książkę jest uzależnione od oznaczenia jej numerem ISBN i choć to nigdzie nie zostało wprost napisane, należy uznać, że oznaczenie to ma być zgodne z aktualnymi przepisami. Ponadto gdy wydawca wydał w 2006 roku i wcześniej książki, które mają oba numery – stary i nowy – może je dalej wprowadzać do obrotu, gdyż od 1 stycznia ważny jest nowy ISBN.


Powstaje kolejne pytanie – co z dodrukami? Jeśli takowy jest robiony na podstawie tego samego składu, stary ISBN, który już został nadany, należy przeliczyć na nowy i taki umieścić na dodruku. Jeśli zaś dodruk będzie robiony na podstawie nowego składu, nowej korekty itd., wówczas należy nadać nowy ISBN.


DOROTA WRZOSEK-REDOSZ PRAWNIK W KANCELARII PRAWNICZEJ PATRIMONIUM