Czy dla osób zatrudnionych na umowę zlecenia, które osiągnęły wiek 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn, należy naliczać składki na FP i FGŚP?
Odpowiadając na zadane pytanie należy wskazać, że od dnia 1 lipca 2009 r. składki na Fundusz Pracy (FP) opłaca się za osoby wymienione w art. 104 ust. 1 pkt 1-3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach… (tj. m.in. za zleceniobiorców, pracowników, przedsiębiorców), które nie osiągnęły wieku wynoszącego co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat – dla mężczyzn. A contrario: składki na Fundusz Pracy, o których mowa w art. 104 ust. 1, nie opłaca się za osoby wymienione w art. 104 ust. 1 pkt 1-3, które osiągnęły wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn.
Ta sama zasada dotyczy także składki na FGŚP. Zwolnienie z obowiązku opłacania składki na FGŚP obejmuje pracowników w rozumieniu art. 10 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych…, czyli nie tylko osób pozostających w stosunku pracy, ale także m.in. zleceniobiorców, wykonawców pracy nakładczej.
Należy wskazać, że dla zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP osób które osiągnęły wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn, bez znaczenia jest data ich zatrudnienia.
Jeżeli osiągnięcie wieku (co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn) następuje w trakcie miesiąca kalendarzowego, wówczas zwolnienie z obowiązku opłacania tych składek przysługuje dopiero od następnego miesiąca. Inaczej jest w przypadku osób, które odpowiednio wiek 55 lat lub wiek 60 lat ukończą pierwszego dnia danego miesiąca. Dla takich bowiem osób zwolnienie z opłacania wymienionych składek przysługuje już od tego miesiąca.