Contact us

„Patrimonium” Law Firm

ul. Elektoralna 17/17
00-137 Warsaw POLAND

tel.: 22 826 82 59
tel./fax: 22 827 76 89

e-mail: kancelaria@patrimonium.com.pl

Contact & map
1 lutego 2008

Także o zabezpieczaniu dowodów. Nowelizacja prawa autorskiego – cz. 2

Pochylmy się po raz kolejny nad znowelizowaną już ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych – ustawa, ostatecznie uchwalona 9 maja 2007 roku, a następnie podpisana przez Prezydenta, doczekała się publikacji w Dzienniku Ustaw. Z uwagi na krótkie, zaledwie czternastodniowe vacatio legis, nowa ustawa weszła w życie 20 czerwca (Dz. U. Nr 99, poz. 662).

Środki tymczasowe i zabezpieczające


Chodzi o grupę środków prawnych mających na celu tymczasową petryfikację stanu sprawy celem zabezpieczenia dowodów i roszczeń. Środki te w założeniu sprowadzają się do szybkiej reakcji sądu na zgłoszone przez powoda wnioski – sąd nie bada merytorycznej zasadności wniosków o zastosowanie środków tymczasowych i zabezpieczających. Nie oznacza to, że sąd może stosować te środki w sposób dowolny – przesłanką zastosowania tych mechanizmów jest przedstawienie przez powoda okoliczności, z których wynika zagrożenie wystąpienia szkody. W tzw. dyrektywie Enforcement dużą wagę przywiązuje się do środków tymczasowych i zabezpieczających, kładąc akcent przede wszystkim na szybkość ich stosowania i konsekwencję w egzekwowaniu. Znowelizowane przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, dotyczące postępowania zabezpieczającego i mające zastosowanie również w sprawach o naruszenia praw własności intelektualnej, wydają się wystarczająco zalecenia dyrektywy realizować. Przepis art. 80 jedynie te regulacje konkretyzuje.


Zabezpieczenie dowodów


Istotna zmiana dotyczy jednak zabezpieczenia dowodów. W poprzednim brzmieniu art. 80 ust. 1 pkt 1 PrAut uprawniony, składając do sądu wniosek o zabezpieczenie dowodów, nie musiał wykazywać obawy, że przeprowadzenie tych dowodów stanie się „niewykonalne lub zbyt utrudnione”. Oznaczało to – na gruncie ochrony praw autorskich i praw pokrewnych – całkowite odejście od przesłanki zabezpieczania dowodów wyrażonej w art. 310 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym przed wszczęciem postępowania na wniosek, a w toku 2postępowania również z urzędu, można zabezpieczyć dowód, gdy zachodzi obawa, że jego przeprowadzenie stanie się niewykonalne lub zbyt utrudnione, albo gdy z innych przyczyn zachodzi potrzeba stwierdzenia istniejącego stanu rzeczy. Dzięki temu odstępstwu uprawniony, dochodząc ochrony praw autorskich czy praw pokrewnych, miał w istotny sposób ułatwioną drogę ku zabezpieczeniu dowodów. W zmienionym brzmieniu regulacji ustawowej zabezpieczenie dowodów zostało poddane ogólnej zasadzie wynikającej z Kodeksu postępowania cywilnego – w celu uzyskania zabezpieczenia dowodów należy – zgodnie z art. 310 Kpc – wykazać, iż bez zabezpieczenia przeprowadzenie dowodu stanie się niewykonalne lub zbyt utrudnione.